Druhy podlahových krytin

Vinylové podlahy

Jednoznačně patří k těm nejpopulárnějším druhům podlahových krytin na našem trhu. Jejich vývoj prošel velkou cestou, abychom je dnes mohli vidět v tak neuvěřitelné škále rozměrových a barevných variantách. Největší výhoda je jejich obrovská odolnost.

V základu se vinyl dělí na dvě hlavní varianty a to na : Lepené a Zámkové

Lepené varianty jsou v podstatě tenké tvrdé pláty z několika vrstev a mohou být buď čtvercového či obdelníkového tvaru. Největší výhody mají ve své odolnosti, kdy snesou téměř jakékoli zacházení, vhodností pro podlahové vytápění, jelikož síla těchto materiálů bývá okolo 2-3mm a teplo takto tenkou vrstvou snadno projde do vaší místnosti a v neposlední řadě z těchto podlah lze vytvářet větší plochy bez dilatací. Snadná je také údržba. Tento typ krytin se hodí, jak do domácností, ale i do komerčních prostor. Škála barev a rozměrů nemá v podstatě hranice a na trhu najdete stovky nejrůznějších možností od dřevo dekorů, imitací dlažeb až po moderní designové vzory betonů, kovů atd..

Instalaci je vhodné nechat na odborné firmě. Přípravy a pokládka tohoto typu krytin je poměrně náročná a nedoporučujeme si jí dělat svépomocí bez dřívějších zkušeností. 

Zámkové vinylové podlahy se nejčastěji využívají v domácnostech. Tento typ krytin mívá nejčastěji sílu okolo 4-5mm a je opatřen tenkými zámky. Výhody jsou zejména v izolačních vlastnostech, díky nimž má člověk od nohou teplejší pocit, lépe tlumí kročejový hluk a pokládka je možná provést tzv. suchou cestou, díky čemuž je i rychlejší a méně náročná. Pod podlahu stačí použít vhodnou vinylovou podložku a na ní se následně klade samotná krytina. Většina těchto podlahovin je také vhodná pro podlahové vytápění a ani voda této podlaze nedělá žádný problém. Nejčastějšími dekory jsou imitace dřevin a dlažeb. 

RIGID/SPC vinylové podlahy. Jde o vylepšenou variantu "běžných" vinylových zámkových podlah a to díky kompozitnímu středu. 

Ten je kombinací minerálů a polymerů ("zjednodušeně" - kameniva a plastu). Díky této technologické novince jsou vinylové RIGID-SPC podlahy: pevnější, tvrdší, odolávají vyšší zátěži, nereagují na vodu, nevadí jim vysoké teploty a stále jsou vhodnou variantou pro podlahová vytápění. 

Speciálními druhy vinylových podlah jsou dále také například tkané vinylové podlahy, které se podobají umělým kobercům či velmi oblíbené vinyly Fatraclick či RS-Click, ten je úžasnou kombinací vrstev: Korek + HDF deska + Vinyl. Tato krytina tak dává uživatelům výhody všech těchto materiálů v jednom, díky tomu je úžasně pohodlná, teplá a akusticky izolační!  

PVC krytiny

Tento druh podlahových krytin není asi třeba dlouze popisovat, jelikož jej zná asi každý. Škála nabízených dekorů a variant je zde podobně jako u vinylových podlah opravdu široká. Od měkkých rolí s pěnovou podložkou pro domácnosti, či s textilní podložkou pro teplejší a tišší pocit až po tvrdé a odolné výrobky do velmi zatěžovaných míst, jako jsou obchody, školy či nemocnice.

Díky vývoji v posledních letech dnes můžeme vybírat různě hladké povrchy i nádherně strukturované, matné i lesklé, různé tloušťky a šíře od 1,5m až po 5m..

Největší výhodou PVC je určitě snadná údržba, komfort, dlouhá životnost a samozřejmně také dobrá finanční dostupnost. Pokládku je lepší nechat na odborné firmě, jelikož tyto krytiny by se měli vždy celoplošně přilepit na vyrovnaný, suchý podklad, aby byla plocha krásně rovná a pevná..Koberce

První co člověka napadne, když se řekne koberec, tak je určitě teplo a to není náhoda. Koberce jsou jednou ze dvou nejteplejších podlah spolu s korkovými podlahami. Vyrábí se nejčastějí v 4m rolích, ale najdete je v obchodech také jako kusové koberce, kobercocé čtverce či dokonce dílce! Dělí se na několik základních druhů, podle jejich výroby. První variantou jsou:

Smyčkové koberce

Velmi často se s nimi člověk potká v kancelářích či chodbách, jsou nízké, tvrdší a odolnejší. Snadněji se udržují a mají dobrou pořizovací cenu. Jejich vlákna se vyrábí nejčastějí z PP (polypropylen) a ty kvalitní již z PA (polyamid). Polyamidová vlákna mají vyšší odolnost vůči zanášení nečistot, lépe se čistí a při vysokém provozu mají vlákna tendenci se po došlápnutí vracet do původní polohy, díky čemuž se zásadně prodlužuje živostnost samotného koberce. Jako další variantou se asi nejčastěji setkáte s tzv.:

Střiženou smyčkou

Tyto koberce jsou většinou určené do domácností, na první dotek jsou jemnější a mívají i vyšší délku vlasu. Najdete je v mnoha barevných variantách. Kvalita je daná opět použitým vláknem, jako u "smyček". Hodí se do obývacích pokojů, dětských pokojů nebo ložnic. Jde o nejkomfortnější typ koberců ovšem na druhou stranu se hůře udržují. Snadněji se do nich chytá prach, takže příjemný a teplý pocit bude vykoupen častějším úklidem. Jako poslední ze základních variant koberců jsou tu:

Vpichované koberce

Ty se používají zejména do kanceláří, chodeb, hospod či barů. Jde téměř vždy o PP koberec s nízkým vláknem, který je na dotek hrubší. Snese horší zacházení a má nízkou pořizovací hodnotu. technologie výroby je naprosto odlišná od dvou předchozích variant.

Tento typ podlahové krytiny nabízí samozřejmě také další varianty, jako jsou třeba kobercové čtverce, které své uplatnění nachází v moderních administrativních budovách. Krásné koberce z vlny či dokonce z bambusových vláken! Dále do této kategorie spadají též nejrůznější druhy čistících rohoží či dočišťovacích zón.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin již dlouhoou dobu, ikdyž své nejslavnější roky již mají za sebou. Dnešní nabídka ovšem obsahuje spoustu možností o kterých většina lidí ani neví!

Nejznámější laminátové podlahy jsou standartní typy o síle 7-8mm, ideální pro byty a rodinné domy. Jejich hlavní částí je středová HDF nosná deska, kterou obklopuje ze spodní části protitahová podkladní vrstva a z horní části odolná dekorová vrsta s ochranou vrstvou.

Největší výhody laminátových podlah jsou zcela jistě v jejich téměř dokonalé imitaci dřevěné podlahy, ovšem s mnohem odolnějším povrchem a snadnější údržbou. V kombinaci s dobrou cenovou dostupností od cca 250,-Kč/m2 jde stále o velmi vyhledávané podlahy. V posledních letech se ovšem na trhu objevili zbrusu nové, vylepšené variace! Dnes tak kromě "základu" můžete najít produkty s tzv. úpravou AQUA, která je speciálně upravena tak, aby odolala i vlhkým prostorám, typy s extra tvrdým povrchem nebo například varianty o síle 12mm!!, které už jsou opravdu plnohodnotnou náhradou dřevěné podlahy.

Co se týká dekorů, tak už se netýkají pouze běžných dřevin, jako: dub, buk, jasan, ořech apod. Dnes si již můžete vybírat z různých druhů patchwork variant, stařená dřeva či krásné moderní varianty velkoformátových parket. Navíc jsou také např. varianty s 2V/4V spárou, která dá vašemu interieru opravdový šmrnc, zkrátka nabídka je opravdu široká!

Pod každou laminátovou podlahu patří vhodná podložka a "paropropustná" fólie, ideální podložka pro většinu laminátových podlah je tzv. XPS podložka z extrudovaného polystyrenu, která má ideální parametry a dostupnou cenu. Co se samotné pokládky týká, tak ji zvládne i šikovný kutil, ale určitě je jednodušší způsob v podobě odborné instalace, která vám zajistí dokonalý výsledek bez zbytečných starostí.

Mezi nejznámější výrobce v tomto segmentu patří jednoznačně společnost Egger, která se výrobě laminátových podlah a vývojem těchto podlahovin věnuje již pěknou řádku let a nabízí opravdu vysokou kvalitu.

Korkové podlahy

Jde o nejteplejší hladkou variantu podlahové krytiny vůbec. Její "zázračné" schopnosti vytvářet pocit tepla je způsobený výbornými izolačními vlastnosmi, ať už jde o lepené druhy nebo zámkové kazety. V reálu to znamená, že z jedné strany izoluje chlad v podkladu, ať už se jedná o beton, stěrku atd. jejich nižší teplota zůstane vždy pod korkem. Na druhé straně jsme my a naše noha, která má svou přirozenou teplotu, tato teplota se při chůzi odráží od korku a tím nám vytváří teplý pocit, jelikož nám vrací naše vlastní teplo!

Korkové podlahy jsou měkké, pružné, teplé, tiché a přírodní! Jejich výborné vlastnosti jsou vykoupené trochu vyšší pořizovací cenou a malinko nižší odolností proti velkým zátěžím, proto se hodí zejména do bytových prostor.

Pokud se vám líbí vlastnosti korkových podlah, ale nelíbí se vám jejich vzhled, tak zde není žádný problém, dnes již můžete mít korkovou podlahu v dekorech klasického dřeva! Opravdu je tomu tak, díky produktům řady EGGER PRO COMFORT!

Jde vlastně o systém HDF středové desky, která je z obou stran obalena korkovou vrstvou a vrchním tiskem s ochranou v různých dekorech! Svět podlah se stále posouvá a toto je jeden z úžasných důkazů, že je stále co zdokonalovat!

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou jednou z nejstarších druhů podlahových krytin. V minulosti se nejčastěji používali ve formě masivních parket, které se stále používají až dodnes. 

Nejčastějším použitým dřevem je Dub a Buk, které dokáží vydržet celá staletí a lze je renovovat a upravovat jejich barvy, např. pomocí barevných olejů Pallmann. Díky tomu můžete mít například přírodní vzhled a po letech ho vyměnit třeba za tmavě hnědý nebo klidně červený vzhled!  

Kromě masivních podlah se na trhu setkáte nejčastěji také s tří-vrstvými dřevěnými podlahami. Jde o kombinaci dřevin (většinou smrk/dub), tyto podlahy mívají tvar prken o délce okolo 180-220cm a najdete v nich široký výběr dekorů a povrchových úprav - hladké, kartáčované, apod. 

Jde o velmi příjemné podlahy, které jsou přírodní, příjemné na dotek a odolné. Dnes jejich podíl na trhu už není tak velký, díky veřejnému přesvědčení o složité údržbě, vysoké ceně a strach ze zničení vodou, což je trochu škoda, protože jde o opravdu dlouhověké přírodní podlahy, které "žijí" s vámi.. 


Lité a nátěrové podlahy

Epoxidové či Polyuretanové úpravy povrchu nejčastěji potkáte v průmyslových halách, dílnách, garážích, autoservisech, obchodních domech, ale také se používají pro úpravu povrchu v domácnostech, jako zpestření oproti běžným druhům podlahových krytin. 

Jsou dvě možnosti aplikace a to buď pomocí nátěru, který se dá posléze oživit tzv. barevnými chipsy nebo druhá varianta a to litá podlaha, kde jde o větší vrstvu materiálu a v podstatě zde jsou neomezené možnosti co se týká kreativity- můžete aplikovat jak fotky, míchat různé barvy i tvary. 

Tyto podlahy mají vysokou odolnost a jejich největší výhodou je možná originalita, kdy si můžete vytvořit podlahu, která bude na celém světě jenom jedna. Při tvorbě těchto povrchů doporučujeme opravdu pořádně komunikovat s realizační firmou, aby jste se správně pochopili a výsledek tak byl co nejpodobnější vaší představě..